Skip to content

16 Cator Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1890

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 6, 2026

Property Information

Block28903
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page289

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H-B-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,200
45%
Improvement Value:$117,500
55%
Total Assessment$213,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,772-0.6%
2024$4,802+40.1%
2023$3,428-0.4%
2022$3,441+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 7708, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1890