Skip to content

18 Cator Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1890

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 16, 2019

Property Information

Block28903
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page289

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,100
38%
Improvement Value:$153,400
62%
Total Assessment$248,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,549-0.6%
2024$5,584+40.1%
2023$3,986-0.4%
2022$4,001+11.9%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 9460, Page 632NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/3/2020

Property Built

Built

Year Built: 1890