Skip to content

5 Crossgate Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jun 14, 1988

Property Information

Block29007
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page290

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H-G1.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,678
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,200
27%
Improvement Value:$195,400
73%
Total Assessment$267,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,976-0.6%
2024$6,013+40.1%
2023$4,292-0.4%
2022$4,308+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 3969, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1963