Skip to content

20 Delmar Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1968

Last Sale Price
$265,500
Last Sale Date
Sep 6, 2012

Property Information

Block28303
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page283

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F&B-D2UHG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,681
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,200
27%
Improvement Value:$194,800
73%
Total Assessment$267,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,962-0.6%
2024$5,999+40.1%
2023$4,283-0.4%
2022$4,299+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,500

From:

To:

DeedBook 8870, Page 269Recorded9/13/2012

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 3240, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1968