Skip to content

10 Briarwood Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2023

Property Information

Block29007
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page290

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,696
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,200
26%
Improvement Value:$201,000
74%
Total Assessment$273,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,101-0.6%
2024$6,139+40.1%
2023$4,382-0.4%
2022$4,399+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,696DeedBook 9731, Page 947Recorded3/6/2023

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

DeedBook 8700, Page 411Recorded11/23/2009

Property Sale

Sale
$303,600

From:

To:

DeedBook 7198, Page 39Recorded1/21/2004

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4645, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1963