Skip to content

22 Briarwood Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 3, 2011

Property Information

Block29007
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page290

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H-G1.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,625
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,200
23%
Improvement Value:$236,700
77%
Total Assessment$308,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,898-0.6%
2024$6,941+40.1%
2023$4,955-0.4%
2022$4,973+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 7230, Page 306Recorded3/3/2004

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3236, Page 724

Property Built

Built

Year Built: 1963