Skip to content

338-342 Central Ave.(Unit BLDG)Jersey City, NJ 07307

Built 1982
Commercial

Last Sale Price
$37,500
Last Sale Date
Dec 30, 2066

Property Information

Block2901
Lot27.02
QualifierBLDG
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description2S-CB-C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:$2,342,900
100%
Total Assessment$2,342,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$52,317-0.6%
2024$52,645+40.1%
2023$37,580-0.4%
2022$37,721+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 3220, Page 402

Property Built

Built

Year Built: 1982