Skip to content

197 Fourteenth St.Jersey City, NJ 07310

Commercial

Last Sale Price
$1,633,900
Last Sale Date
Apr 21, 2004

Property Information

Block8702
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class---
Description1S-CB+2S-F-C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,749,900
74%
Improvement Value:$599,600
26%
Total Assessment$2,349,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$52,464-0.6%
2024$52,793+40.1%
2023$37,686-0.4%
2022$37,827+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,633,900
DeedBook 7289, Page 151