Skip to content

105 Bowers St.Jersey City, NJ 07307

Built 0001
Commercial

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Mar 6, 2025

Property Information

Block2902
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description3S&BT-B&F-6U-1C
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,200
18%
Improvement Value:$748,600
82%
Total Assessment$916,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,472-0.6%
2024$20,601+40.1%
2023$14,705-0.4%
2022$14,760+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

DeedBook 9900, Page 709Recorded5/19/2025

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

DeedBook 8884, Page 412

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 3914, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 0001