Skip to content

119 Hancock Ave(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$386,000
Last Sale Date
Jun 23, 2017

Property Information

Block2902
Lot6
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-3UCONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,160
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
18%
Improvement Value:$339,900
82%
Total Assessment$414,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,265-0.6%
2024$9,323+40.1%
2023$6,655-0.4%
2022$6,680+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$386,000
DeedBook 9214, Page 634

Property Built

Built

Year Built: 1890