Skip to content

120 Sherman Ave.(Unit C9004)Jersey City, NJ 07307

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 7, 2006

Property Information

Block2904
Lot29
QualifierC9004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building ClassC1589
Description5S-B-28U-H-E(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,589
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
12%
Improvement Value:$552,300
88%
Total Assessment$627,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,008-0.6%
2024$14,095+40.1%
2023$10,062-0.4%
2022$10,100+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950