Skip to content

122 New York Ave.(Unit C0402)Jersey City, NJ 01709

Built 2022

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 2024

Property Information

Block4504
Lot1
QualifierC0402
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description5S-B-9U-CONDO-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,545
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,200
17%
Improvement Value:$716,500
83%
Total Assessment$859,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,396-0.6%
2024$14,486+48.1%
2023$9,783
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

Sq Ft1,545DeedBook 9838, Page 902Recorded8/2/2024

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$1,787,500
DeedBook 9416, Page 61