Skip to content

218 Webster Ave.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$321,500
Last Sale Date
Sep 7, 2018

Property Information

Block2905
Lot1
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building ClassC0825
Description2&3S-F-4U-CONDO
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage825
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
29%
Improvement Value:$183,700
71%
Total Assessment$258,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,777-0.6%
2024$5,813+40.1%
2023$4,150-0.4%
2022$4,165+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$321,500

From:

To:

Sq Ft825DeedBook 9340, Page 144Recorded9/13/2018

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 7194, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1900