Skip to content

329 Palisade Ave.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Aug 11, 2020

Property Information

Block4504
Lot35
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building ClassC0845
Description4S-B-12U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage845
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
25%
Improvement Value:$229,700
75%
Total Assessment$304,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,804-0.6%
2024$6,847+40.1%
2023$4,887-0.4%
2022$4,906+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft845DeedBook 9506, Page 861Recorded9/9/2020

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 9506, Page 861

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft845DeedBook 8923, Page 378Recorded7/30/2013

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 8923, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1910