Skip to content

200 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1985

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
May 31, 1985

Property Information

Block2905
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description2S-B&F-D-2U-HG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,200
48%
Improvement Value:$284,600
52%
Total Assessment$547,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,232-0.6%
2024$12,309+40.1%
2023$8,787-0.4%
2022$8,820+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 3457, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1985