Skip to content

145 Pamrapo Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 17, 2020

Property Information

Block29101
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page291

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-3U-H-G1
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,488
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,400
22%
Improvement Value:$302,200
78%
Total Assessment$385,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,610-0.6%
2024$8,664+40.1%
2023$6,185-0.4%
2022$6,208+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$357,500
DeedBook 7344, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1980