Skip to content

85 Country Village Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 11, 2014

Property Information

Block28304
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page283

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,507
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
29%
Improvement Value:$237,800
71%
Total Assessment$334,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,476-0.6%
2024$7,523+40.1%
2023$5,370-0.4%
2022$5,390+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 7328, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1963