Skip to content

211 Pearsall Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2006

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jan 24, 2007

Property Information

Block29201
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page292

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,840
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
14%
Improvement Value:$507,800
86%
Total Assessment$592,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,237-0.6%
2024$13,320+40.1%
2023$9,509-0.4%
2022$9,544+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 8115, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 2006