Skip to content

130 Old Bergen Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 2007

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
May 14, 2007

Property Information

Block29302
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page293

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,712
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,400
14%
Improvement Value:$475,900
86%
Total Assessment$553,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,355-0.6%
2024$12,433+40.1%
2023$8,875-0.4%
2022$8,908+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 8237, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 2007