Skip to content

116-118 Bartholdi Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1914

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Oct 23, 2020

Property Information

Block29201
Lot69
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page292

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2UH-BG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,739
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
17%
Improvement Value:$522,900
83%
Total Assessment$629,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,066-0.6%
2024$14,154+40.1%
2023$10,104+78.4%
2022$5,664+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$710,000
DeedBook 9522, Page 784

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft2,739DeedBook 9522, Page 784NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/24/2020

Property Sale

Sale
$377,500

From:

To:

DeedBook 9349, Page 174Recorded10/17/2018

Property Built

Built

Year Built: 1914