Skip to content

214 Neptune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1923

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Dec 13, 2021

Property Information

Block29203
Lot76
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page292

Building Details

Building Class---
Description2S-F-B-4U-
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,634
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,800
13%
Improvement Value:$540,600
87%
Total Assessment$621,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,876-0.6%
2024$13,963+180.1%
2023$4,985-0.4%
2022$5,004+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft2,634DeedBook 9634, Page 966NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/27/2022

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

DeedBook 9093, Page 870Recorded1/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 1923