Skip to content

97 Ocean Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 0001
Commercial
Vacant

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 13, 2025

Property Information

Block29301
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page293

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
38%
Improvement Value:$281,200
62%
Total Assessment$456,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,187-0.6%
2024$10,251+40.1%
2023$7,317-0.4%
2022$7,345+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 9902, Page 170Recorded5/22/2025

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

DeedBook 9804, Page 258Recorded2/24/2024

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 3354, Page 644

Property Built

Built

Year Built: 0001