Skip to content

133-131 Ocean Ave.Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 18, 2018

Property Information

Block29303
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page293

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage6,005
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
16%
Improvement Value:$644,000
84%
Total Assessment$770,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,194-0.6%
2024$17,302+40.1%
2023$12,351+16.7%
2022$10,586+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5853, Page 173