Skip to content

89 Winfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 10, 2024

Property Information

Block29401
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page294

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
95%
Improvement Value:$7,000
5%
Total Assessment$149,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,338-0.6%
2024$3,359+40.1%
2023$2,398-0.4%
2022$2,407+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 9840, Page 570NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded8/12/2024