Skip to content

7 Murylu Dr.Jersey City, NJ 07305

Built 1970

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jan 30, 2008

Property Information

Block29401
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page294

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
37%
Improvement Value:$142,700
63%
Total Assessment$226,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,062-0.6%
2024$5,094+40.1%
2023$3,636-0.4%
2022$3,650+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 8462, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1970