Skip to content

80 Neptune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1969

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Oct 26, 2017

Property Information

Block29401
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page294

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,456
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
22%
Improvement Value:$318,900
78%
Total Assessment$408,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,131-0.6%
2024$9,188+40.1%
2023$6,559-0.4%
2022$6,583+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 9258, Page 71

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5374, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1969