Skip to content

92 Neptune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1908

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 10, 2003

Property Information

Block29401
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page294

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,200
34%
Improvement Value:$180,300
66%
Total Assessment$271,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,063-0.6%
2024$6,101+40.1%
2023$4,355-0.4%
2022$4,371+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1908