Skip to content

77 Pearsall Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1917

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Aug 14, 2017

Property Information

Block29402
Lot21.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page294

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-BG3
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,276
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
28%
Improvement Value:$300,000
72%
Total Assessment$417,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,323-0.6%
2024$9,381+40.1%
2023$6,697-0.4%
2022$6,722+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

DeedBook 9232, Page 419Recorded8/25/2017

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4566, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1917