Skip to content

73 Pearsall Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1917

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Aug 15, 2022

Property Information

Block29402
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page294

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,266
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
30%
Improvement Value:$211,800
70%
Total Assessment$301,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,739-0.6%
2024$6,781+40.1%
2023$4,841-0.4%
2022$4,859+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,266DeedBook 9715, Page 449Recorded12/15/2022

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 7164, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1917