Skip to content

82 Pearsall Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1895

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
May 26, 1999

Property Information

Block29403
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page294

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
39%
Improvement Value:$142,300
61%
Total Assessment$232,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,187-0.6%
2024$5,220+40.1%
2023$3,726-0.4%
2022$3,740+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5442, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1895