Skip to content

41 Old Bergen Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1893

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Dec 7, 2009

Property Information

Block29801
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page298

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-M-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,722
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,500
39%
Improvement Value:$120,600
61%
Total Assessment$197,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,401-0.6%
2024$4,429+40.1%
2023$3,161-0.4%
2022$3,173+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 8705, Page 977

Property Built

Built

Year Built: 1893