Skip to content

84 Pearsall Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1922

Last Sale Price
$77,300
Last Sale Date
Jun 23, 1998

Property Information

Block29403
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page294

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
36%
Improvement Value:$160,000
64%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,583-0.6%
2024$5,618+40.1%
2023$4,010-0.4%
2022$4,025+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$77,300
DeedBook 5311, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1922