Skip to content

184 Ocean Ave.Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Apr 18, 2024

Property Information

Block29404
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page294

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,200
20%
Improvement Value:$386,600
80%
Total Assessment$482,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,932-0.6%
2024$8,988+40.1%
2023$6,416-0.4%
2022$6,440+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

DeedBook 9817, Page 712NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/24/2024