Skip to content

237 Princeton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1930

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Nov 16, 1994

Property Information

Block29501
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page295

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,100
27%
Improvement Value:$210,800
73%
Total Assessment$288,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,451-0.6%
2024$6,492+40.1%
2023$4,634-0.4%
2022$4,651+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4799, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1930