Skip to content

49 Winfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jun 16, 2016

Property Information

Block29501
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page295

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,845
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
27%
Improvement Value:$228,000
73%
Total Assessment$313,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,989-0.6%
2024$7,033+40.1%
2023$5,021-0.4%
2022$5,039+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

DeedBook 9129, Page 95Recorded7/5/2016

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

DeedBook 9001, Page 929NU CodeOutside sample period (5)Recorded10/22/2014

Property Sale

Sale
$379,000
DeedBook 7829, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1900