Skip to content

86 Brown PlaceJersey City, NJ 07305

Built 1913

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 2002

Property Information

Block29501
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page295

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,800
29%
Improvement Value:$194,100
71%
Total Assessment$273,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,116-0.6%
2024$6,155+40.1%
2023$4,393-0.4%
2022$4,410+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1913