Skip to content

100 Brown Pl.Jersey City, NJ 07305

Built 1920

Last Sale Price
$32,000
Last Sale Date
Sep 4, 1979

Property Information

Block29501
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page295

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
35%
Improvement Value:$158,100
65%
Total Assessment$242,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,406-0.6%
2024$5,440+40.1%
2023$3,883-0.4%
2022$3,898+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 3284, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1920