Skip to content

104 Brown Pl.Jersey City, NJ 07305

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 21, 2002

Property Information

Block29501
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page295

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H L.K,
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,900
36%
Improvement Value:$162,500
64%
Total Assessment$253,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,658-0.6%
2024$5,694+40.1%
2023$4,065-0.4%
2022$4,080+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920