Skip to content

337 Princeton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2023

Property Information

Block29504
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page295

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2UH-B-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,234
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,100
28%
Improvement Value:$224,000
72%
Total Assessment$311,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,947-0.6%
2024$6,990+40.1%
2023$4,990-0.4%
2022$5,009+10.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3210, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1917