Skip to content

42 Lembeck Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1970

Last Sale Date
Jun 26, 1974

Property Information

Block29504
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page295

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,658
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
29%
Improvement Value:$208,600
71%
Total Assessment$293,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,545-0.6%
2024$6,586+40.1%
2023$4,701-0.4%
2022$4,719+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3165, Page 1085

Property Built

Built

Year Built: 1970