Skip to content

220 Pearsall Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Nov 20, 2020

Property Information

Block28604
Lot63
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page286

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,640
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
25%
Improvement Value:$244,500
75%
Total Assessment$325,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,268-0.6%
2024$7,314+40.1%
2023$5,221-0.4%
2022$5,241+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft2,640DeedBook 9540, Page 301NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/2/2021

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 8530, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1963