Skip to content

199 Neptune AvJersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
May 24, 2001

Property Information

Block29601
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page296

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
33%
Improvement Value:$180,200
67%
Total Assessment$267,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,967-0.6%
2024$6,004+40.1%
2023$4,286-0.4%
2022$4,302+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5819, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1915