Skip to content

193 Neptune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1923

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Nov 17, 2023

Property Information

Block29601
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page296

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,336
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,500
31%
Improvement Value:$210,200
69%
Total Assessment$304,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,804-0.6%
2024$6,847+40.1%
2023$4,887-0.4%
2022$4,906+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

DeedBook 9801, Page 781NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/9/2024

Property Built

Built

Year Built: 1923