Skip to content

151 Neptune Av.Jersey City, NJ 07305

Built 1913

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Mar 14, 2003

Property Information

Block29601
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page296

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
37%
Improvement Value:$149,800
63%
Total Assessment$237,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,310-0.6%
2024$5,343+40.1%
2023$3,814-0.4%
2022$3,829+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 7031, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1913