Skip to content

97 Old Bergen Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Apr 9, 1998

Property Information

Block29601
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page296

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-D-2UHG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
23%
Improvement Value:$254,400
77%
Total Assessment$329,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,351-0.6%
2024$7,397+40.1%
2023$5,280-0.4%
2022$5,300+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5274, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1925