Skip to content

146 Seaview Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1890
Apartment

Last Sale Price
$782,375
Last Sale Date
Oct 17, 2018

Property Information

Block29601
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page296

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-6U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,284
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
38%
Improvement Value:$340,000
62%
Total Assessment$550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,282-0.6%
2024$12,359+40.1%
2023$8,822-0.4%
2022$8,855+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft4,284DeedBook 9044, Page 244Recorded6/12/2015

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 8199, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1890