Skip to content

148 Seaview Ave.Jersey City, NJ 07305

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jul 28, 2004

Property Information

Block29601
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page296

Building Details

Building Class---
Description1S-CB+B-G3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,700
90%
Improvement Value:$9,200
10%
Total Assessment$91,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,052-0.6%
2024$2,065+40.1%
2023$1,474-0.4%
2022$1,480+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 7338, Page 344