Skip to content

147 Seaview Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1918

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Oct 23, 2023

Property Information

Block29602
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page296

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,904
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
26%
Improvement Value:$236,100
74%
Total Assessment$319,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,126-0.6%
2024$7,170+40.1%
2023$5,118-0.4%
2022$5,138+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,904DeedBook 9788, Page 946NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/6/2023

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 6071, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1918