Skip to content

128 Gates Ave.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07305

Built 2015

Last Sale Price
$209,275
Last Sale Date
Sep 9, 2016

Property Information

Block29602
Lot30.01
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page296

Building Details

Building Class---
Description5-3S-10U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,690
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
15%
Improvement Value:$219,600
85%
Total Assessment$259,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,797-0.6%
2024$5,833+87.7%
2023$3,107-0.4%
2022$3,119+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$209,275
DeedBook 9151, Page 460

Property Built

Built

Year Built: 2015