Skip to content

246 Fowler Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1911

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jun 29, 2001

Property Information

Block25501
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page255

Building Details

Building Class---
Description2,5S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,800
32%
Improvement Value:$200,000
68%
Total Assessment$292,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,538-0.6%
2024$6,579+40.1%
2023$4,697-0.4%
2022$4,714+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5833, Page 317

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 3934, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1911